Stosowana jest w profilaktyce schorzeń gardła i do nawilżania pomieszczeń.
Zabłocka Mgiełka jest wydobywaną w Dębowcu koło Skoczowa naturalną solanką zaliczoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14.02.2006 do wód leczniczych.
Woda ta charakteryzuje się wyjątkowo wysoką koncentracją jonów wielu pierwiastków.
W 1 litrze solanki znajduje się ponad:
- 110 mg jodu
- 130 mg bromu
- 800 mg wapnia
- 400 mg magnezu
Tak bogaty skład chemiczny solanki stanowi ewenement na skalę światową, gdyż np. koncentracja jonów jodu rzadko przekracza 25 mg na litr a bromu 30 mg/litr.
Zabłocka Mgiełka stanowi bardzo cenny produkt w profilaktyce schorzeń gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Jod powoduje rozrzedzania zalegającego w nich śluzu, brom łagodzi podrażnienia i powoduje rozszerzanie oskrzeli ułatwiając tym samym oddychanie, wapń i magnez ułatwiają wchłanianie minerałów działając przy tym przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.
Zabłocką Mgiełkę stosujemy do płukania jamy ustnej i gardła w wypadku wystąpienia pierwszych objawów bólu gardła, krtani i tchawicy. A także w schorzeniach przyzębia, aftach i przy przykrym zapachu z ust. Mgiełkę stosujemy także do nawilżania pomieszczeń co zapewni w nich swoisty mikroklimat identyczny z nadmorskim. Możemy ją stosować w zwykłych nawilżaczach kaloryferowych lub w urządzeniach służących do nawilżania lub rozpylania. Szczególnie dobre efekty przynosi stosowanie nawilżacza firmy Triada, dzięki któremu osiągniemy w pomieszczeniu aerozol identyczny z nadmorskim występującym na plaży podczas intensywnego sztormu.
Stosując Zabłocką Mgiełkę w nawilżaczach osiągniemy:
– właściwe nawilżenie dróg oddechowych
– rozrzedzenie wydzieliny błony śluzowej
– zlikwidowanie zakażenia bakteryjnego
– zmniejszenie obrzęku zapalnego wirusowego lub grzybiczego w drogach oddechowych błony śluzowej
– zniesienie skurczu mięśni gładkich
– regenerację nabłonka migawkowego oskrzeli
Wskazaniami do stosowania Zabłockiej Mgiełki w warunkach domowych są:
– choroby górnych dróg oddechowych, niektóre ostre i podostre zapalenia
– przewlekłe nieżyty nosa i gardła tchawicy i oskrzeli
– stany przed i po zabiegach operacyjnych
– przewlekłe nieżyty oskrzeli
– w obrębie dróg oddechowych – rozedma i pylica płuc
– choroby dolnych dróg oddechowych – astma oskrzelowa
Przeciwwskazaniami do stosowania inhalacji są: ostre i przewlekłe choroby i nieżyty w okresie zaostrzeń, upośledzonej drożności lub wymagające leczenia operacyjnego, choroby niewydolności krążenia, nowotworowe, gruźlica płuc, zaawansowana astma oskrzelowa, wszelkie choroby zagrożone krwiopluciem i krwawieniem, choroby tarczycy. Przy tych schorzeniach zamiar stosowania inhalacji należy skonsultować z lekarzem.
W warunkach domowych najczęściej stosuje się ok. 1 % roztwór co osiągniemy, rozpuszczając Zabłocką Mgiełkę w wodzie w proporcji 1 dawka mgiełki na 2 dawki wody.