Izoleucyna – właściwości

Izoleucyna jest izomerem leucyny będącym pochodną pirogronianu. Aminokwas ten należy do grupy aminokwasów egzogennych o łańcuchach rozgałęzionych. W skład owej grupy wchodzą również takie aminokwasy jak walina i leucyna.

Aminokwasy te pełnią istotną funkcję energetyczną, dzięki której sportowiec jest w stanie zabezpieczyć mięśnie przed ich rozpadem. Proces ten polega na wykorzystaniu  podczas wysiłku w pierwszej kolejności cukru krążącego we krwi. W sytuacji gdy owego cukru już zabraknie, organizm chcąc uzyskać dodatkowe źródło energii, zaczyna korzystać z zapasów glikogenu zmagazynowanego w mięśniach i wątrobie. W sytuacji gdy węglowodanowe zasoby zostaną znacznie uszczuplone, organizm chcąc kontynuować wysiłek, jest zmuszony do wykorzystania energii jaką może uzyskać z tkanki mięśniowej. To właśnie w takiej sytuacji organizm pobiera z mięśni aminokwasy, które mają zdolność do przekształcania się w glukozę w procesie glukoneogenezy, dzięki której organizm jest w stanie kontynuować wysiłek.

Chcąc zapobiec katabolizmowi mięśniowemu warto zastosować suplement zawierający izoleucynę, leucynę i walinę. Suplementacja, pozwoli wykorzystać dostarczone z zewnątrz aminokwasy zamiast własnych.  Bierze ona udział w hamowaniu szkodliwych reakcji katabolicznych, a także stymuluje reakcje anaboliczne. Dodatkowo izomer leucyny wspomaga proces syntezy protein w tkance  mięśniowej oraz w wątrobie.

Aminokwas ten pełni również istotną rolę w regenerowaniu tkanek. Właściwość ta jest bardzo przydatna w przypadku wystąpienia kontuzji bądź choroby, w wyniku której organizm z powodu osłabienia i zmęczenia, potrzebuje niezbędnych składników odżywczych. Suplementacja izoleucyną powoduje złagodzenie negatywnych objawów.