Co to jest i jakie są przyczyny?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego objawiająca się bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień, które nie są uwarunkowane zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Przez zmiany organiczne rozumie się uszkodzenia strukturalne (anatomiczne) jelit, a przez zmiany biochemiczne defekty w procesach przemiany materii.

Przyczyna zespołu jelita drażliwego nie została do końca wyjaśniona. Do najważniejszych czynników odgrywających rolę w rozwoju tej choroby należą:

  • zaburzenia funkcji motorycznej jelit,
  • nadwrażliwość trzewna,
  • zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej,
  • przebycie biegunki infekcyjnej.

Czynność motoryczna jelit, zwana też perystaltyką, polega na naprzemiennym kurczeniu się i rozkurczaniu mięśniówki jelit, dzięki czemu treść pokarmowa przesuwa się w kierunku od żołądka do końca jelita grubego. Proces ten odbywa się nieświadomie i podlega ścisłej kontroli nerwowej oraz hormonalnej. W zespole jelita drażliwego perystaltyka ulega zaburzeniu, co przejawia się biegunką (przy zbyt szybkiej perystaltyce) lub zaparciem stolca (przy zwolnionej perystaltyce).

Ten proces jest sterowany systemem nerwowym, na który mają wpływ emocje, bodźce z błony jelita, treść pokarmowa.

Co możemy zrobić?

W najnowszych badaniach, jelita są pierwszym problemem z powodu zaburzeń flory bakteryjnej. Dzieje się tak ze względu na zanieczyszczenie wody, powietrza i jedzenia. Organizm nie daje rady z oczyszczaniem, zmienia się pH w żołądku i jelitach, to co zjedliśmy nie jest dobrze strawione więc się nie wchłania, zalega w jelitach zaklejając je. Narządy odżywiane z odpowiedniej partii jelit zaczynają źle pracować, pojawia się choroba.

Pierwszym krokiem do zdrowienia to wygojenie jelit i odtworzenie flory bakteryjnej.

Produkty wspierające to działanie:

Zaczynamy co najmniej od dwóch pierwszych produktów. Sukcesywnie wzbogacamy o kolejne produkty. Czas wzmacniania od 3 miesięcy do skutku.

Pamiętajmy,że konieczna jest konsultacja z dietetykiem a produkty Forever są uzupełnieniem diety.

Te produkty są dostępne w Studio „BIO-REH” ul. Garbarska 1, Oświęcim lub możesz je kupować bezpośrednio od producenta jeśli jednorazowy zakup wynosi 300 zł od razu otrzymasz zniżkę 15%.

Skopiuj ten link, wklej do wyszukiwarki i kliknij dołącz. Ciesz się zakupami, zdrowiem i urodą.