Jak wszyscy wiemy trądzik jest utrapieniem wielu młodych osób, ale w wieku dojrzałym również się przytrafia w postaci trądziku różowatego.

Nie będę tu odpowiadać na pytanie „co to jest trądzik?” i jaka jest pielęgnacja, gdyż tym tematem już się zajmowaliśmy. Chce w tym wpisie zachęcić was do skorzystania z jednej z najnowocześniejszych metod leczenia, a mianowicie z naświetlań laserem IPL

Działanie IPL polega na produkcji szerokiego spektrum fal świetlnych       w zakresie od 430 do 1200 nm, które w związku z ich różną długością mogą być pochłaniane przez określone chromofory znajdujące się w tkankach:

 

  • melaninę – kolor włosów i skóry
  • hemoglobinę – czerwony barwnik krwi
  • porfirynę – fioletowy barwnik występujący w trądziku
Tkanki zawierające poszczególne chromofory zostają podgrzane wg zasady ( światło+piment=ciepło) i zostają uszkodzone w efekcie zjawiska termolizy selektywnej, czyli bez uszkadzania sąsiednich tkanek.
Jak to wszystko się ma do trądziku?
Celem zabiegu jest zwalczanie bakterii powodujących stan zapalny oraz zmniejszenie wielkości i wydajności gruczołów łojowych. IPL stymuluje porfiryny produkowane przez bakterie trądzikowe Propionibacteriaceae do wytwarzania związku tlenowego, który je niszczy. Bakterie rozmieszczone są powierzchniowo w kanałach gruczołów
łojowych. Połączenie działania światła IPL z falami radiowymi RF powoduje radiotermolizę i atrofię gruczołów łojowych, w następstwie czego zmniejsza się ich wydzielanie.
Leczenie trądziku z a pomocą lasera jest bardzo skuteczne, więcej, kilkakrotne poddanie się zabiegowi jest w stanie całkowicie zlikwidować trądzik!!! Należy jednak mieć świadomość tego, że raz zlikwidowany trądzik nie gwarantuje całkowitego wyleczenia. Mamy przecież wiele czynników wpływających na powstanie zmian trądzikowych: zanieczyszczone powietrze, sposób odżywiania się, choroby, dojrzewanie i zaburzenia hormonalne, jednak wówczas mogą pojawić się pojedyncze wykwity skórne, natomiast z poważnym trądzikiem nie będziemy mieć już do czynienia :)
 Jak się przygotować do zabiegu i w jakich odstępach czasu powinien być wykonany?
Po pierwsze skóra powinna być dokładnie oczyszczona. Peeling potrafi wyraźnie zwiększyć powodzenie zabiegu.
Jeśli chodzi o panów, skóra powinna być dokładnie ogolona.
Zabiegi powinny być wykonywane co 2 dni w trzech seriach, z których każda składa się z 3-5 powtórzeń w zależności od nasilenia trądziku. Pomiędzy seriami powinno być ok 20 dni przerwy. w zależności od stopnia trądziku wykonujemy 3 serie kuracji powtarzane po 3 razy. Wówczas sebum ma szansę wydostać się na zewnątrz, a skóra ma czas na regenerację.
Na noc należy stosować krem z retinolem, rozpoczynamy nakładanie kremu trzy dni po zakończonej serii zabiegów i kończymy na trzy dni przed rozpoczęciem kolejnej serii.
Aby skorzystać z terapii laserowej należy poinformować kosmetologa o metodach dotychczasowego leczenia, koniecznie zgłosić przyjmowanie jakichkolwiek leków, gdyż niektóre z nich mogą powodować reakcje fotouczulające, bezwzględnie skóra w czasie zabiegów nie może być opalona!
Zaletą tego typu leczenia trądziku jest również to, że po zabiegu nie są widoczne żadne „efekty uboczne” w postaci przebarwień, ran, czy innych niekorzystnych zmian, które mogą się zdarzyć w przypadku manualnego oczyszczania cery.
A jakie odczucia występują podczas naświetlań?
Można je porównać do świetlnych błysków :). Kosmetolog nakłada nam na buzię żel np. do USG, po czym przykłada głowicę lasera do twarzy i następuje błysk, a my czujemy niewielkie zapieczenie lub igiełki. Uczucie jest dziwne :), ale niebolesne. I tak miejsce w miejsce jesteśmy „ostrzeliwani”. Nic strasznego. Poza tym, przed zabiegiem mamy wykonaną próbę na przedramieniu, więc wiemy czego można spodziewać się później :)
Wniosek!
Laserowe usuwanie trądziku – to koniec kłopotów z wykwitami skórnymi, a także promienna i gładka skóra :)
Ruszajmy więc do gabinetów kosmetycznych na profesjonalny zabieg IPL.
Agnieszka Bałysmgr Agnieszka Iskrowicz-Bałys