Pocenie się to konieczność życiowa, gdyż utrzymuje równowagę wewnętrzną organizmu regulując temperaturę ciała oraz usuwając z organizmu toksyny. Jednak można spotkać się z nadmiernym wydzielaniem potu, czyli hiperhydrozą. Jest to następstwo nadaktywności gruczołów potowych, którą można podzielić ze względu na lokalizację na:

  • miejscową– dotyczy ona najczęściej stóp, dłoni oraz pach, czasem twarzy. Okolice te są stale wilgotne utrudniając tym czynności życia codziennego.
  • uogólnioną-pojawia się na całym ciele. Występuje znacznie rzadziej niż miejscowa. Zazwyczaj towarzyszy stanom chorobowym i znika wraz z ich leczeniem.

Najczęstsze przyczyny nadpotliwości to braki minerałów w organizmie, wysiłek fizyczny, stres, emocje, tekstylia z włókien nieprzewiewnych, sztucznych zakładane na stopy, brak odpowiedniej higieny, okres dojrzewania,  klimakterium, nieprzewiewne obuwie z tworzyw sztucznych bądź gumowe, używki np. kawa, papierosy oraz infekcje wirusowe i  bakteryjne, zatrucia, a nawet niektóre nowotwory.

Nadmierna potliwość wywołana czynnikami fizycznymi nie jest groźna dla życia lecz jest to duży problem natury estetycznej, a także może wpływać na stan psychiczny. Jednak przewlekła nadpotliwość stóp niesie za sobą też inne konsekwencje. Otóż organizm,  broni się przed nadmierną utratą płynów pobudzając warstwę rogową stóp do ciągłego i wzmożonego wzrostu. Skóra staje się w tym obrębie grubsza oraz żółtawo-czerwona. Natomiast naskórek zmacerowany jest rozkładany przez wszechobecne bakterie flory człowieka.

Jednak naskórek nadmiernie zrogowaciały i poddany penetracji potu poddaje się maceracji w głębszych warstwach skóry- nie tych, które leżą na zewnątrz. U osób starszych w szczególności tych, którzy chorują na choroby przemiany materii głęboka maceracja może być punktem wyjścia dla ran z trudem gojących się. Ponadto istnieje zwiększone ryzyko infekcji grzybiczej. W przypadku nadpotliwości stóp paznokcie również ulegają rozmiękczeniu.

W przypadku nadmiernej potliwości stóp należy pamiętać o poprawnej higienie i pielęgnacji domowej oraz o stosowaniu skarpet i butów z tworzyw naturalnych i przewiewnych. Warto mieć obuwie zamienne na czas schnięcia pierwotnej pary. Natomiast w  gabinecie rehabilitacyjnym, można skorzystać z zabiegów jonoforezy.

Produkty polecane w przypadku nadpotliwości stóp do kupienia w gabinePotliwość stóp zdjęcie.

  • Aloe First- sok aloesowy z ekstraktami z ziół
  • Miąższ aloesowy i minerały do stosowania wewnętrznego z firmy Forever Living Products