(Neurodevelopmental Treatment Bobath) – metoda usprawniania niemowląt i dzieci z zaburzonym rozwojem ruchowym. Oparta jest na założeniach metody B. i K. Bobatów i zmodyfikowana przez dr E. Koeng i fizjoterapeutkę M. Quinton, stała się najczęstszym i najmniej kontrowersyjnym sposobem usprawniania niemowląt i dzieci.
Istotą koncepcji NDT jest interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów dziecka-pacjenta z zaburzeniami funkcji ruchowych wynikających z uszkodzenia OUN z uwzględnieniem jego osobowości, zdolności poznawczych oraz barier środowiskowych wpływających na możliwość uczestnictwa w codziennym życiu.
Zasady metody to:
- NORMALIZACJA napięcia mięśni ( obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie – budowanie napięcia obniżonego)
- HAMOWANIE nieprawidłowych odruchów i ruchów
- WYZWALANIE ruchów i kontrolowanie ich przebiegu wspomaganiami z punktów kluczowych ( głowa, obręcze – barkowa i miedniczna )
- Utrzymywanie PEŁNEJ RUCHOMOŚCI w stawach
- Wyrabianie KONTROLI POSTAWY i najbardziej jak to jest możliwe zbliżonych do prawidłowych reakcji ruchowych, a dopiero w tej formie ich automatyzacji
- WYKORZYSTANIE zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach
Celem stosowania metody NDT jest pomoc dziecku we wszechstronnym rozwoju i uzyskaniu niezależności w życiu, a także wykorzystanie wszystkich potencjalnych możliwości dziecka na tyle na ile jest to możliwe przy istniejącym uszkodzeniu OUN.
Metoda stosowana jest u dzieci w każdym wieku, ale szczególnie przydatna jest u niemowląt, gdyż może być łatwo włączona w zabiegi pielęgnacyjne i codzienna opiekę nad dzieckiem.
Wskazania:
- obniżenie lub wzmożenie napięcia mięśniowego
- asymetria
- kręcz szyi
- porażenie splotu barkowego
- mózgowe porażenie dziecięce (tetraplegia, hemiplegia, diplegia, atetoza, ataksja, wiotkość)
Skontaktuj się z nami