Ból kręgosłupa szyjnego.Funkcjonalna

Osteopatia i Integracja

(FOI)

Koncepcja FOI jest terapią, która zakłada istnienie wzajemnych powiązań między wszystkimi stawami w obrębie całego ciała. Nieprawidłowe działanie jednego ze stawów, ma wpływ na funkcjonowanie wszystkich pozostałych. Wówczas w określonym miejscu pojawia się ból. Jego przyczyny należy szukać jednak w zupełnie innym obszarze ciała. Przedstawiając problem obrazowo: aby zgasić lampę, nie kręcimy żarówką, lecz naciskamy wyłącznik!Zadaniem terapeuty jest znalezienie u Państwa owego „wyłącznika”, a następnie „zgaszenie” bólu.

W którym miejscu znajduje się „wyłącznik”?

„Wyłącznik” eliminujący ból nigdy nie znajduje się w miejscu, w którym ból się pojawił. Czasami nawet umiejscowiony jest wręcz bardzo daleko od niego:
– schorzenie określane „łokciem tenisisty” może powstać w wyniku dolegliwości w obrębie kolana
– bóle głowy powodowane są często zmianami w ułożeniu miednicy

W wielu przypadkach mamy do czynienia z większą ilością „wyłączników”. Nadal jednak są one ze sobą wzajemnie powiązane, a do tego tworzą zawsze pewien rodzaj ustalonego mechanizmu.
Mechanizm ten stanowi właśnie element, który należy zbadać i poddać terapii.

Diagnoza

Na początku terapeuta zada Państwu kilka pytań, Będą one stanowić punkt odniesienia, umożliwiający określenie, które elementy mechanizmu funkcjonują nieprawidłowo. W ramach badania, stanowiącego kolejny etap postępowania, terapeuta określi te miejsca w organizmie, które wykazują powiązania przyczynowe.

Terapia

Pierwsze etap terapii podejmowanej przez terapeutę koncentruje się zawsze na kręgosłupie. Jest on bowiem centralną osią, wokół której skupiają się wszystkie ważne struktury. Dlatego terapia musi zacząć się właśnie od kręgosłupa.

Nie należy dziwić się zatem, że ośrodki bólu nie są poddawane terapii w pierwszej kolejności.

Tłumaczy to ewentualny brak odczuwalnej poprawy po pierwszym etapie leczenia. Dopiero przywrócenie optymalnej pracy kręgosłupa, pozwoli terapeucie na stopniowe „zbliżanie się” do źródeł bólu.

Bolący staw stanowi w zasadzie ostatnie ogniwo łańcucha terapeutycznego.

Systematyczne prowadzenie terapii przez terapeutę gwarantuje, w porównaniu do innych koncepcji, osiągnięcie w krótkim czasie widocznych rezultatów.

bio-reh51-300x178

Na czym właściwie polega działanie terapeuty?

W ramach terapii terapeuta realizuje 3 różne cele:
– koryguje pozycje poszczególnych kości w stosunku do siebie
– koryguje trójwymiarowy mechanizm funkcjonowania stawów
– koryguje napięcie mięśniowe

Czy istnieją przeciwwsakaznia?

Jednoznaczna odpowiedź brzmi: NIE. Techniki terapeutyczne stosowane są w sposób ostrożny i delikatny, co wyklucza ewentualne uszkodzenia ciała. Pozytywne rezultaty przynosi leczenie takich schorzeń jak zwyrodnienie stawów czy wypadnięcie jądra galaretowatego. Terapia pozwala na wyeliminowanie wszelkich dolegliwości mających swoje źródła w zaburzeniach funkcjonalnych.

Spodziewane reakcje

– W niektórych przypadkach przez okres 1-2 dni, może występować „uczucie zakwasów”.
– Na ogół pojawia się wrażenie „rozluźnienia”. Nie zawsze ból ustępuje natychmiast.
– Ustąpienie bólu nie wyklucza jego ponownego pojawienia się po upływie 2-3 dni. Nie oznacza to jednak, że terapia jest nieskuteczna.
– Równocześnie ustąpić mogą inne dolegliwości, w tym problemy ze snem, bóle żołądka czy zaburzenia trawienia.

W jaki sposób samemu można wspomóc terapię?

– Po każdym zabiegu terapeutycznym należy spacerować przez 15 minut.
– W pierwszych 2 dobach należy rezygnować z uprawiania obciążających organizm dyscyplin sportowych, takich jak tenis, bieganie czy golf.
– Przez okres 2 dni trzeba unikać ponadto wykonywania innych, forsownych czynności jak dźwiganie bądź odkurzanie.
– Jak najbardziej wskazane są natomiast aktywności ruchowe typu spacery oraz Nordic Walking.
– Właściwie dobrane ćwiczenia mogą pełnić rolę wspomagającą.