• Czy podczas kichania, kaszlu i śmiechu, podczas wysiłku fizycznego zdarzy Ci się popuścić mocz?
 • Czy często oddajesz mocz?
 • Czy dokucza Ci niemożliwe do opanowania parcie naglące?
 • Czy zdarza Ci się nie utrzymać moczu zanim dojdziesz do toalety?
 • Czy podczas oddawania moczu odczuwasz jakieś trudności?

Jeśli odpowiedziałaś tak na jakieś pytanie, przeczytaj ten artykuł,a może znajdziesz odpowiedzieć jak rozwiązać Twój problem.

Co to jest nietrzymanie moczu?

NTM – to objaw polegający na niekontrolowanym, niezależnym od woli, wycieku moczu stanowiący problem socjalny bądź higieniczny(wg ICS).

Nietrzymanie moczu może być objawem wielu schorzeń i w związku z tym istnieje kilka rodzajów NTM.  Najczęściej spotykaną formą jest postać wysiłkowa, postać spowodowana parciem naglącym oraz mieszana.

 • wysiłkowe NTM- charakteryzuje się niekontrolowanym wyciekiem moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu oraz wysiłku fizycznego. Jego nasilenie jest różne tj. od popuszczania pojedynczych kropli podczas dużego wysiłku fizycznego, poprzez wyciek moczu podczas chodzenia, aż po znaczny wyciek moczu przy zmianie jedynie pozycji, a nawet w spoczynku. Przyczyną jest osłabienie mięśni i więzadeł dna miednicy, zdarza się osłabienie zwieracz cewki moczowej. Czynnikami ryzyka są: otyłość,ciąża, wielorództwo, powikłania w trakcie porodu oraz zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej.
 • NTM spowodowane parciem naglącym- towarzyszy pęcherzowi nadreaktywnemu, a objawy to: parcia naglące, częste oddawanie moczu, a także częste oddawanie moczu w nocy. Nadreaktywność pęcherza może być spowodowana zaburzeniami czynności lub unerwienia pęcherza, czasami towarzyszy chorobom neurologicznym. Ze względu na charakterystykę kliniczną pęcherz nadreaktywny dzielimy na tzw. suchy, w którym dominują parcia naglące, ale nie dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu oraz tzw. mokry, któremu towarzyszy uczucie parcia, doprowadzającego do skurczu mięśnia wypieracza, z niekontrolowanym wyciekiem moczu.
 • mieszane NTM- to połączenie wysiłkowego NTM i pęcherza nadreaktywnego tzn popuszczanie moczu w trakcie wysiłku fizycznego oraz przy parciu naglącym. Równocześnie wystepuje zwiększona częstotliwość oddawania moczu w ciągi dnia oraz w nocy.

Wszystkie metody leczenia nietrzymania moczu możemy podzielić na dwie kategorie:

 1. Takie, w stosunku do których Pacjent jest bierny np. tabletki na nietrzymanie moczu, laserowe leczenie nietrzymania moczu czy zabieg na nietrzymanie moczu.
 2. Wymagające większego zaangażowania Pacjenta w proces terapeutyczny np. rehabilitacja wykorzystująca sprzęt medyczny i ćwiczenia dna miednicy (mięśni Kegla)

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że skuteczność leczenia jest zawsze większa, kiedy zastosuje się metody aktywnej, wymagającej zaangażowania, rehabilitacji nadzorowanej przez specjalistę. Poza tym, jeżeli wskazane jest operacyjne leczenie, to jego efekt również poprawi uprzednie przygotowanie mięśni dna miednicy odpowiednią rehabilitacją, czyli metodą zaangażowania. Droga Pani :) – bez ćwiczeń i poznania działania mięśni Kegla się nie obejdzie!!!

Kiedy należy stosować ćwiczenia mięśni dna miednicy?

Ćwiczyć można, a nawet należy zawsze. Są zarówno sposobem leczenia jak i profilaktyki wysiłkowego NTM. Ćwiczyć można przed spodziewaną ciążą, w jej trakcie, a także po okresie połogu, ćwiczenia wskazane są przed i po zabiegach ginekologicznych, u kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym, u kobiet, u których pojawiły się problemy z nietrzymaniem moczu.

Celem rehabilitacji jest zwiększenie, bądź przywrócenie kontroli nad czynnością oddawania moczu poprzez wzrost siły mięśni dna miednicy, poprawę trofiki mięśni, lepsze przewodnictwo nerwowe i koordynacja nerwowo-mięśniowa, reedukację zachowań związanych z aktem mikcji, wzrost samooceny pacjentki.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

W jakiej pozycji? – leżącej, siedzącej lub stojącej

DSC01406 przykładowa pozycja do ćwiczeń

Które to mięśnie? – usiądź na krawędzi krzesła, nogi ustaw w lekkim rozkroku, napnij mięśnie wokół pochwy i cewki moczowej, tak jakbyś chciała powstrzymać oddawanie moczu, postaraj się je unieść, nie powinnaś w trakcie tego ćwiczenia napinać pośladków ani mięśni brzucha, mięśnie, które będą napięte – to właśnie mięśnie dna miednicy (Kegla)

Jak? – napnij mięśnie dna miednicy (patrz powyżej) , powinnaś poczuć,że mięśnie wokół pochwy i cewki „ciągną” w górę do wewnątrz, oddychaj normalnie, nie napinaj mięśni brzucha, ani pośladków, po 10 sek. napięcia, rozluźnij na 10 sek. Powtórz 10 razy.

Jak często? – powtarzaj kilka razy dziennie.

Nauka prawidłowego napinania mięśni Kegla, bez odpowiedniego sprzętu, jest trudna a w wielu przypadkach niemożliwa. Jak bowiem napinać mięśnie, nad którymi nie ma się dobrej kontroli, np. przy ich znacznym odnerwieniu i miernej aktywności? Dla uzyskania dobrych efektów nie wystarczy instruktaż słowny lub pisemny. Zaciskanie pośladków i ćwiczenie w toalecie w czasie oddawania moczu to ogromny błąd! Ćwiczenia w dużej grupie, posłużą jedynie kobietom, które już potrafią prawidłowo napinać właściwe partie mięśni. Źle wykonywane ćwiczenia, skutkują brakiem postępów w rehabilitacji.Mogą też prowadzić do powikłań np. dyskoordynacji zwieracz-wypieracz i innych.

Żeby mieć pewność czy ćwiczysz prawidłowo, skorzystaj z pomocy specjalisty i naukowo potwierdzonych, obiektywnych metod oceny. Wykorzystując możliwość wizualizacji czynności mięśni, dzięki nieinwazyjnej elektromiografii z elektrodą dopochwową lub doodbytniczą, możesz w czasie jednej wizyty, nauczyć się poprawnego wykonywania ćwiczeń – bez zaciskania pośladków, napinania mięśni brzucha czy ud. Metody terapii muszą być dostosowane indywidualnie do stanu zdrowia i możliwości pacjenta, bo mimo tych samych objawów, każdy może mieć inny zespół przyczyn i będzie potrzebował innych metod terapii. W Studio BIO-REH stosujemy zarówno elektromiografię mięśni dna miednicy oraz terapię reedukacji nerwowo-mięśniowej metodami biofeedback, ETS oraz monitoring postępów leczenia. Terapię gabinetową kontynuujemy poprzez naukę treningu domowego.

karta_postepow_pacjenta-300x215wyniki terapii pacjentki z wysiłkowym NTM

Zalecam Ci również:

 • picie aloesu – miąższ Aloe Vera FLP stanowi  nie tylko nieocenione wsparcie w leczeniu w/w dolegliwości, ale również w walce ze stanami zapalnymi przydatków, ponieważ powoduje łagodną regulację pracy wszystkich gruczołów wydzielania wewnętrznego. Zdecydowanie poprawia cykliczność i obfitość krwawień miesiączkowych u pacjentek, które nie chcą lub nie mogą stosować leków hormonalnych, posiada prawie wszystkie składniki odżywcze potrzebne organizmowi
 • stosowanie Galaretki aloesowej Galaretka Aloe Vera jest produktem, po który może sięgnąć każda kobieta bez względu na wiek. Łagodzi zmiany skórne przy skazach pokarmowych, u starszych dziewcząt i kobiet pomaga w utrzymaniu w dobrym stanie nie tylko cery trądzikowej, ale również higieny zewnętrznych narządów rodnych; stosowana łącznie z mydłem aloesowym łagodzi stany zapalne, otarcia, świąd, chroni fizjologiczną florę pochwy. Nawracające stany zapalne pochwy, szczególnie grzybicze i wirusowe możemy wspomóc w leczeniu stosując Galaretkę Aloe Vera, po zakończonym leczeniu celowanym, przez okres MINIMUM 6 TYGODNI(!). Rzeczywiście efektywne jest stosowanie tej kuracji pod opieką ginekologa– gdyż tylko lekarz jest w stanie ocenić te efekty. Kobiety, u których stwierdzono nadżerkę, zdiagnozowano ją (cytologia!, koloposkopia), mogą wspomóc gojenie używając również Galaretki dopochwowo na noc lub (co jest skuteczniejsze, ale trochę bardziej uciążliwe) – zakładając do pochwy na noc tampony z gazików nasączone czystym miąższem Aloe Vera z nałożoną na wierzch gruba warstwą Galaretki Aloe Vera. Kurację powinien konsultować ginekolog raz w miesiącu i on/ona zadecyduje o długości kuracji.
 • zastosuj Pola Zieleni – pomogą uzupełnić i poprawić poziom hemoglobiny we krwi, a co za tym idzie dożywienie wszystkich narządów w organizmie.

Jeśli chcesz zakupić w/w produkty samodzielnie, wypełnij formularz zgłoszeniowy, pod adresem http://foreverliving.com/, w zakładce dołącz, wpisując nr ID sponsora 480000136852. Tylko w ten sposób możesz zakupić produkty ze zniżką 15% lub 35%.   Więcej informacji pod adresem rejestracja @bioreh.pl

Już po miesiącu ćwiczeń poprawi się trzymanie moczu, mięśnie staną się silniejsze. Pełne efekty obserwowane są po trzech miesiącach.

Zapraszam do Studia BIO-REH.

mgr reh. Agnieszka Iskrowicz-Bałys

agnieszka-balys-150x150