Project Description

Ultradźwięki i fonoforeza

Podczas zabiegu wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24000 kHz. Zjawiska występujące w tkankach ludzkich poddanych działaniu ultradźwięków są bardzo różne w zależności od miejsca ich stosowania. Dużą „dźwiękochłonność” wykazuje tkanka nerwowa, mniejszą mięśniowa, a najmniejszą z racji swojej zwartej struktury tkanka tłuszczowa.

Podstawowym efektem działania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne zwane „mikromasażem”, a spowodowane jest wahaniem ciśnień w przebiegu fali dźwiękowej. Również bardzo ważną składową ich działania jest wpływ na biochemię tkanek, prowadzący do ich lepszego utleniania.

WSKAZANIA

bóle poamputacyjne, szczękościsk, nerwoból nerwu trójdzielnego, owrzodzenie goleni, choroba zwyrodnieniowa stawów, zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów szyjnego odcinka kręgosłupa, bóle pleców i krzyża, zespół bólowy rwy kulszowej, blizny

W DERMATOLOGII

W dermatologii i kosmetyce znajdują zastosowanie ultradźwięki o częstotliwości 3MHz, 1MHz orz od 22-30tys.Hz.Ostatnie badania wykazały, że najlepszą penetrację w skórze uzyskuje się przy małych częstotliwościach dźwięków.
Działanie ich opiera się głównie na działaniu mechanicznym, termicznym, chemicznym.

Termiczne działanie prowadzi do przekrwienia i rozpulchnienia, chemiczne – powoduje zmiany strukturalne białek w komórkach skóry. Ułatwia to penetrację substancjom leczniczym, preparatom które działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, zmniejszają rumień, przyspieszają leczenie zmian trądziku pospolitego i różowatego .Także w leczeniu skóry suchej, złuszczającej się, niedotlenionej, wiotkiej, poszarzałej z objawami zmęczenia i pierwszymi zmarszczkami ultradźwięki, a przede wszystkim wywoływany przez nie efekt sonoforezy (głębokie wtłaczania preparatów do skóry) są bardzo skuteczne.

PRZECIWSKAZANIA

niewydolność krążenia, rozrusznik serca, zakrzepowe zapalenie żył, ostre procesy zapalne i stany gorączkowe, nie zakończony wzrost kości, obecność w tkankach metalowych ciał obcych, nerwica wegetatywna znacznego stopnia, skazy krwotoczne, ciąża, czynna gruźlica, nowotwory, zaburzenia rytmu serca.

Zabiegi ultradźwięków mają działanie:

 • przeciwbólowe
 • zmniejszające napięcie mięśniowe
 • rozszerzające naczynia krwionośne
 • hamujące procesy zapalne
 • likwidujące tzw. ostrogi piętowe

Mają wpływ na:

 • powstawanie związków aktywnych biologicznie
 • wpływ na enzymy ustrojowe
 • hamowanie układu współczulnego
 • przyśpieszenie wchłaniania tkankowego
 • wyzwalanie substancji histamino podobnych

Ultradźwięki w wodzie

Podczas zabiegu wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24000 kHz, aby zwiększyć efektywność zabiegów wykorzystuje się pośrednictwo wody, która jest najlepszym ośrodkiem rozchodzenia się fali dźwiękowej. Zabiegi ultradźwięków w wodzie wykonuje się np. w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów ręki czy stopy.
Fonoforeza – zabieg polega na stosowaniu i wprowadzaniu leków przy pomocy ultradźwięków. Leki dają dodatkowy efekt leczniczy wnikając poprzez skórę do głębiej położonych warstw.

PRZEZNACZENIE

W uproszczeniu można powiedzieć, że podstawę leczniczego działania energii ultradźwiękowej stanowią następujące czynniki:

 • wzmożenie przepustowości błon komórkowych
 • usprawnienie oddychania tkankowego i pobudzenie przemiany materii komórek
 • powstanie związków aktywnych biologicznie
 • wpływ na enzymy ustrojowe
 • zmiany w strukturze koloidów tkankowych i ich uwodnienie
 • zmiany w układach jonowych tkanek
 • zmiany odczynu tkanek w kierunku zasadowym

Skontaktuj się z nami

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest (BIO-REH ul. Garbarska 1, 32-600 Oświęcim, NIP: 5492137479)
  2. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.

  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).