Project Description

UVB 311 nm

Leczenie UVB 311 nm (łuszczyca, bielactwo).

Ten rodzaj terapii pociąga za sobą konieczność eksponowania skóry na promienie UV w tym przypadku UVB, które jest szczególnie efektywne w leczeniu łuszczycy. Znajduje się ono w naturalnym świetle słonecznym. Terapia promieniami UVB jest powszechnie stosowana, bezpieczna i przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu łuszczycy.

Dwa rodzaje leczenia UVB:

 1. UVB – szerokie pasmo
 2. UVB 311 nm – wąskie pasmo, podobne do szerokiego ale emitujące specyficzny rodzaj UV, szczególnie korzystny w leczeniu łuszczycy.

To przynosi efekty już przy dwóch do trzech zabiegach w tygodniu, podczas gdy pasmo szerokie wymaga częstszego naświetlania, aby przynieść te same wyniki. Wąskie pasmo może także zastąpić PUVA (połączenie leków z światłem UVA), ponieważ jest łatwiejsze do zniesienia i bezpieczniejsze, gdyż prawdopodobnie w mniejszym stopniu przyczynia się do powstania raka skóry.

Terapia promieniami UVB może być stosowana u zarówno u dzieci jak i dorosłych. Przynosi to efekty u około dwóch-trzecich pacjentów, którzy reagują na światło słoneczne. To jest często stosowane kiedy miejscowe leczenie nie przynosi skutków.

JAK TO DZIAŁA?

 • promienie UVB wpływają bardzo dobrze na kondycję skóry, poprzez zmniejszenie liczby komórek odpowiedzialnych za rozwój Łuszczycy i redukuje stany zapalne
 • to pociąga za sobą regularne leczenie skóry przez dłuższy okres czasu, także w placówkach medycznych lub pod kontrolą lekarza w domu.
 • pacjenci naświetlają odsłonięte miejsca zmienione chorobowo, natomiast miejsca niezmienione należy przysłonić
 • długość terapii zależy od tego jak dana osoba reaguje na światło, na przykład osoby z jaśniejszą karnacją powinny zaczynać od krótszego czasu naświetlania niż osoby z karnacją ciemniejszą
 • dla lepszej kontroli naświetlania osoby poddające się terapii powinny prowadzić tabelę leczenia, w ten sposób leczenie stanie się bezpieczniejsze pacjenci powinni co jakiś okres czasu przeprowadzać badania kontrolne, aby wykluczyć powstanie raka skóry. Generalnie wiadomo że promieniowanie UV powoduje raka skóry, to w tym przypadku trudno ustalić związek pomiędzy leczeniem promieniami UVB, i rakiem skóry u pacjentów poddających się takiej terapii
 • terapia działa skutecznie, kiedy pacjenci przestrzegają rozkładu tygodniowego naświetlania

WSKAZÓWKI W UŻYWANIU PROMIENIOWANIA UVB

 • przykrywanie nie zmienionych chorobowo obszarów ciała papierem, materiałem lub kremem do opalania
 • ochrona kremem do opalania wrażliwych obszarów ciała jak: usta, szyja czy głowa
 • podczas leczenia może nastąpić pogorszenie się stanu pacjenta
 • jeżeli występuje świąt skóry lub jest ona nadmiernie zaczerwieniona należy obniżyć dawkę naświetlania
 • używając Lampy Dermalight 80 bezpośrednio na skórę głowy należy unikać zatykania porów w skórze, co spowoduje powstanie niewielkich wyprysków, poprzez rozczesywanie włosów grzebieniem
 • dodatkowo po naświetlaniu można stosować specjalne olejki pielęgnacyjne, które uchronią skórę przed nadmiernym wysuszeniem

Pacjenci z bardzo zaawansowaną i wycieńczającą postacią łuszczycy powinni udać się do szpitala w celu skoncentrowania się na leczeniu promieniowaniem UVB przez zastosowanie silniejszej dawki.

Większość pacjentów czuje się lepiej po około 6-12 miesiącach, po tym okresie można zmniejszyć intensywność leczenia.

Skontaktuj się z nami

  OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest (BIO-REH ul. Garbarska 1, 32-600 Oświęcim, NIP: 5492137479)
  2. Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy na podstawie prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora; art. 6 ust. 1 lit. f RODO*.
  3. Odbiorcą Pana/Pani danych osobowych mogą być dostawcy usług technicznych i organizacyjnych, którzy wspierają proces udzielenia odpowiedzi.
  4. Dane będą przechowywane do czasu zakończenia procesu komunikacji.
  5. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  6. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania.
  7. Ma Pan/Pani także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  8. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne. Odmowa podania danych uniemożliwi udzielenie odpowiedzi.

  *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).