stópkiStopa ludzka, ze względu na jej rolę fizjologiczną, stanowi skomplikowaną część organizmu. Choć stanowi niewielką część ciała, utrzymuje równowagę, dźwiga i przenosi cały jego ciężar. Struktura stopy tworzy podstawę oraz punkt oparcia dla pionowej postawy człowieka. Aby ów punkt był stabilny, stopy i dolna część kończyny muszą być prawidłowo ustawione, stawy muszą funkcjonować prawidłowo, a jakiekolwiek upośledzenie tych funkcji może spowodować przemieszczenie punktu ciężkości. Kiedy do tego dojdzie, ciężar przeniesie się na inne części ciała, co może wywołać bóle kolan, nóg i łydek, a także problemy z kręgosłupem.

Społeczeństwo  Nie zdaje sobie sprawy z tego, iż od nich tylko zależy jak długo będą mogli się cieszyć sprawnością. Przecież na istotę ludzką składają się ciało, umysł i duch. Zaniedbanie choć jednego z tych elementów zaburzy cały ład (homeostazę).

Struktura stopy może ulec poważnemu uszkodzeniu na skutek noszenia niewłaściwego, często zbyt ciasnego  obuwia na wysokim obcasie, niewłaściwej postawy ciała oraz pewnych rodzajów aktywności, które nadmiernie obciążają stopy, takich jak bieganie i balet. Tego typu czynności mogą zniekształcić stopę, wywołując odciski i modzele, pękające pięty, a nawet poważniejsze uszkodzenia, na przykład halluksy i powiększenie stawów palca.

Dlatego należy pamiętać, iż pielęgnacja stóp jest bardzo ważna przez cały rok. Stopy należy oglądać każdego dnia zwracając uwagę na przestrzenie międzypalcowe.

Kilka wskazówek dotyczących stóp:

  • Systematycznie korzystać z pedicure kosmetycznego, który pozwoli utrzymać stopy w dobrej kondycji- specjalista dostrzeże ewentualne nieprawidłowości w obrębie stóp i pomoże je zniwelować.
  • Nie ścinać zrogowaciałego naskórka- po ścięciu żyletką szybciej narasta. Zamiast ścinania, złuszczać.
  • Należy unikać metalowych tarek do złuszczania, stosować tylko papierowe.
  • Nie moczyć długo stóp- sprzyja to maceracji naskórka.
  • Stosować krótkie naprzemienne kąpiele w zimnej i ciepłej (nie gorącej) wodzie- usprawnia to krążenie krwi i limfy oraz wzmacnia skórę. Należy pamiętać aby zakończyć zimnym prysznicem.
  • Po kąpieli starannie osuszyć stopy nie zapominając o przestrzeniach między palcami- tam łatwo może rozwinąć się grzybica.
  • Paznokcie należy skracać papierowym pilnikiem na prosto delikatnie zaokrąglając rogi by uniknąć ich wrastania.
  • Nosić wygodne obuwie na lekkim podwyższeniu (2-3cm) z naturalnych i przewiewnych materiałów.
  • Unikać zbyt ciasnego obuwia ze zwężanym przodem i wysokim obcasem- przyczyna modzeli, odcisków oraz deformacji kostnych.
  • Regularnie nawilżać i natłuszczać skórę stóp aby uniknąć np. pękających pięt.

 

Proponowane kosmetyki do pielęgnacji stóp:

Sól do kąpieli nóg „Chińskie zioła” 50g

Sól do kąpieli nóg „Drzewo herbaciane” 50g

Sól do kąpieli nóg „Lawenda” 50g

Tonizująca kąpiel do nóg 90g

Ziołowa kąpiel do nóg 90g

Krem profilaktyczny z tłuszczem węża 80g

Regeneracyjny krem do rąk z tłuszczem węża 80g