Skoliozę da się leczyć!

Leczenie wymaga dużo cierpliwości, systematyczności i opieki wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Tylko indywidualne ćwiczenia mogą pomóc dziecku. Grupowe ćwiczenia korzystne są przy wadach postawy ale nie w skoliozach.

Czym jest skolioza?

Jest to boczne wygięcie kręgosłupa. Może to być jeden łuk, dwa, trzy lub cztery.

Dlaczego skolioza jest groźna?

Począkrotsza-nogatkowo dziecko nie czuje problemu, że jego kręgosłup jest  „nierówny”. Ustawione prawidłowo twierdzi, że teraz jest „krzywe”. Z czasem widzi, że jedna nogawka w spodniach jest krótsza, spódnica inaczej układa się na biodrach. W miarę jak dziecko rośnie kości nierówno obciążone inaczej się tworzą i fizycznie zmieniają swój kształt. Mięśnie po stronie wklęsłej ulegają większemu przykurczowi. Narządy wewnętrzne przesuwają się, inaczej pracuje przepona, płuca, serce, wątroba, jelita. Krążki międzykręgowe są przeciążone co grozi dyskopatią nawet w wieku 17 lat! Stawy biodrowe, kolanowe i skokowe bardziej obciążone są w jednym punkcie zamiast równomiernie przenosić siły na cały staw. Może skończyć się to w starszym wieku endoprotezą. Dochodzi także do zmian w stawie żuchwowo- skroniowym i połączeniem kręgosłupa szyjnego z głową czego efektem mogą być bóle głowy.

 

Jak zauważyć, że ukochane dziecko ma ten problem?

Skolioza ma wiele przyczyn.

  • od okresu płodowego, złe ułożenie w łonie matki, jej zrotowana miednica, zaburzony rozwój, wady wrodzone budowy kończyn dolnych, miednicy i kręgosłupa,
  • w wieku niemowlęcym asymetria ułożenia, obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenie napięcia mięśniowego, nieprawidłowa pielęgnacja( noszenie dziecka tylko na jednej stronie)
  • w wieku przedszkolnym nawykowe siadanie na jednej nodze, zaburzenia ukłądu nerwowego, osłabienie budowy mięśni, kości i systemu nerwowego z powodu „głodu jakościowego” – żywienie śmieciowe, wada wzroku,
  • w wieku szkolnym brak aktywności ruchowej, zaburzenia czucia postawy, przebyte operacje i blizna pooperacyjna, przebyte kontuzje i zły nawyk chodzenia.test-trendelenburga

Rodzice mogą dostrzec, że dziecko, kiedy staje na jednej nodze, miednica po stronie uniesionej nogi opada a tułów przechyla się w tą stronę. Świadczy to o osłabieniu mięśnia pośladkowego średniego.

 

 

 

 

 

 

Innym objawem może być uniesiona i kregoslupodstająca łopatka. W skłonie po jednej stronie będzie bardziej wypukła część w okolicy żeber lub kręgosłupa lędźwiowego.

Z uwagi na wielkość kąta skrzywienia skoliozy dzielimy na (podział Bogdanowa):

  • I stopień skrzywienia – wielkość kątowa do 20 °
  • II  stopień skrzywienia -od  20 – 40°
  • III stopień skrzywienia -od  40 – 60°
  • IV stopień skrzywienia- powyżej 60°;

Dochodzi do przykurczy mięśni miednicy i stawów biodrowych. Poniżej, test na przykurcz mięśnia gruszkowatego. Bardziej uniesiona noga jest dla tego, że ten mięsień nie potrafi się odpowiednio wydłużyć. Zmianę jego długości można osiągnąć w ciągu jednego zabiegu terapii manualnej.

 

dsc_0995 dsc_0997

skrecenie-miednicy

Przykurcze mięśni powodują skręcenie miednicy. Uniesiona jednocześnie się obraca do tyłu. Panewka stawu biodrowego znajduje się wyżej co pociąga za sobą kończynę dolną. Pozornie dochodzi do skrócenia nogi ale wkładka pod drugą nogę przyniesie więcej szkody. Wkładki wyrównujące stosujemy tylko wtedy, kiedy krótsza noga jest po stronie opuszczonej miednicy.

 

W przypadkach małych skolioz bez zmian strukturalnych istnieje możliwość, przy zaangażowaniu dziecka, całkowitej korekcji wady w przeciągu kilku miesięcy. Duże skoliozy na początku zatrzymują się a w dłuższym czasie także zmniejszają kąt bocznego wygięcia oraz rotacji kręgów.

Prace i jej wyniki opieramy przede wszystkim na założeniach pracy funkcjonalnej PNF (proprioceptywnego torowania ruchu). Sama metoda dzięki specyficznej indywidualnej pracy we wzorcach ruchowych, odrębnie dobranych do każdej wady postawy, daje pozytywne efekty. Dzięki wykorzystaniu zasad PNF takich jak mobilizacja, stabilizacja, koordynacja, kompensacja, korekcja oddechem, mamy duże możliwości zmniejszenia kąta bocznego wygięcia, asymetrii klatki piersiowej czy rotacji kręgosłupa. Efekt utrwalamy metodą tapingu medycznego i zadaniem domowym dla zaangażowania dzieci i rodziców w ostateczny wynik rehabilitacji.

 

dsc_1348 dsc_1418 dsc_1419 dsc_1421 dsc_1422   dsc_0693

forever

Doskonałe wyniki daje połączenie fizjoterapii z dożywieniem dziecka poprzez suplementację. Daje ona budulec, o który coraz trudniej z wysokoprzetworzonego pożywienia. Wyjałowienie ziemi i zanieczyszczenia są ogromne. Coraz więcej publikacji, wywiadów z lekarzami, dietetykami utwierdza nas w przekonaniu o konieczności suplementacji. Kiedyś wystarczyło jedno jabłko dziennie a dziś należy zjeść pięć. Nasz gabinet od 10 lat współpracuje z firmą
. Produkuje ona czyste, bez dodatków talku czy celulozy naturalne suplementy. Ma doświadczenie od 1978 roku. 10 mln
osób na całym świecie korzysta z jej cudownych produktów.3

W skoliozach doskonale sprawdza się:

Miąższ aloesowy (Aloe Vera Gel) bez skórki dla
detoksykacji, ma korzystny wpływ na jelita.

Mleczkroyal-jellyo pszczele (Royal yelly) dla silnego układu nerwowego, odporności, aktywności umysłowej.

 

nature-min

 

 

Minerały z montmorylonitu ( Forever nature min) dla pobudliwości mięśni.

 

 

lite

LITE PLUS dla odbudowy mięśni o smaku waniliowym lub czekoladowym.

 

 

 

Te produkty znajdziesz w naszym gabinecie.

 

Skolioza to nie wyrok, ale powód do starań, aby to zmienić. Umów się na wizytę 502351382.Urszula Brania foto

Zapraszam mgr Urszula Brania.